МЕДАЛЬЙОН
Початкова назва цього медальйона була – Медальйон Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Оскільки за його посередництвом люди почали отримувати багато благодатей: відбувались чудесні і неочікувані зцілення; надзвичайні навернення; люди відчували охорону в небезпеці душі і тіла, тому вірні почали його називати Чудесним (Чудотворним) медальйоном. Офіційно назва Чудесний медальйон була затверджена Апостольською Столицею у 1838 р., а свято Пресвятої Діви Марії, яка об’являє Чудотворний медальйон було встановлене папою Левом ХІІІ 23 липня 1894 р., днем його святкування призначено 27 листопада (день його об’явлення).
Чудотворний медальйон, Чудесний медалик (фр. Médaille miraculeuse) був виготовлений ювеліром Андрієном Вачетте після того, як Пресвята Діва об’явилась св. Катерині Лябуре.
Як все почалося: об’явлення НЕПОРОЧНОЇ у Франції
В Парижі, в каплиці сестер Дочoк Милосердя св. Вікентія де Поля, сестрі Катерині Лябуре об’явилася Пречиста Діва Марія.
27 листопада 1830 р. Катерина повідомила, що Пресвята Діва Марія об’явилась їй під час вечірніх медитацій. Непорочна стояла на земній кулі і мала багато перстенів з дорогоцінними каменями, які сяяли променями світла над земною кулею. Ось уривки спогадів св. Катерини Лябуре:
«27 листопада 1830 року, в суботу перед першою неділею адвенту, о 17.30, коли запала тиша після прочитання першої частини тексту роздумів, я почула шелест, який був шелестом шокової сукні, який долинув від сторони амвони, з місця, на якому висить образ св. Йосифа. Коли я поглянула в ту сторону, то побачила Пресвяту Діву, яка стояла на рівні образу св. Йосифа. Одягнена була у шовкову сукню, яка блищала, як рання зоря. Мала також довгий вельон, який сягав стоп. Під вельoном можна було побачити волосся. Лице не було заслонене. Очі були звернені до неба. Стопи стояли на кулі, радше на півкулі, бо я бачила тільки половину кулі. Іншу кулю Пресвята Діва тримала в долонях, які природно склала на рівні грудей. Ця куля означала Земну кулю. Уся постать випромінювала таку красу, яку не можу описати.
За якийсь час на пальцях Пресвятої Діви я помітила перстені, оздоблені дорогоцінними каменями і перлами різної величини і форми. Всі випромінювали різнобарвні промені. Ці промені, скеровані вниз, світились таким блиском, що в їх світлі стали абсолютно невидимі стопи Діви».
«Довкола постаті Пресвятої Діви я помітила овальну картину, на якій з’явились золоті літери, що утворювали напис: «О Маріє, без гріха зачата, молись за нами, що до Тебе прибігаємо». Одночасно я почула голос: «Подбай, щоб було викарбувано медальйон за цим зразком; усі, хто будуть носити його, отримають багато ласк; будуть обдаровані великими благодатями всі, хто носить його з вірою». Мені здалось, що образ, який я бачила, обернувся і я побачила другу сторону медальйона.
Через кілька днів в часі роздумів я задумалась, який власне вигляд має бути другої сторони медальйона. Тоді почула голос: «Літера М і два серця говорять достатньо багато».
Багатство символів Чудотворного Медальйона? У чому його сила?
ЛИЦЬОВА СТОРОНА:
На ній зображена Марія, яка стоїть на земній кулі, на якій викарбувано цифра 1830, рік об’явлення Чудесного медальйона. Під ногами Непорочної переможений змій. Постать Марії обрамлює короткий молитовний заклик: «О Маріє, без гріха зачата, молись за нас, що до Тебе прибігаємо». З Її простягнутих рук сяють промені світла.
Жінка, яка топче голову змія
На медальйоні зображена Пречиста Діва на земній кулі зі змієм під Її стопами Це зображення показує тріумф і панування Бога над Світом за посередництвом Його Матері. Під час об’явлення Вона сама пояснювала Катерині Лябуре: «Куля, яку бачиш, представляє цілу землю. Представляє теж Францію. Але перед усім представляє кожну людину”. Це означає перемогу Месії-Христа над силами диявола, в якій має участь і Марія, завдяки Непорочному Зачаттю i Її життю, сповненому покори і любові, самопожертви і вірності Богу та беззаперечному послуху Його Слову. Ця відданість і співпраця з Божою ласкою, дозволили Марії непорочно пройти по життю і бути забраною Богом до неба з душею і тілом, і стати нашою Матір’ю!
Це також символ чування Марії Захисниці над світом і над кожною людською душею зокрема, бо Вона, як Мати, хоче і може вберегти своїх дітей від підступів зла!
Непорочна, «без гріха зачата», Марія має, дану Їй Богом, силу нищити усяке зло. Вона, завдяки своїй покорі, робить безрезультатними підступи і хитрощі диявола; є «новою Євою», виконанням обітниці Бога: «Я покладу ворожнечу між тобою і жінкою і між твоїм потомством та її потомством. Воно розчавить тобі голову, а ти будеш намагатися ввіп’ястися йому в п’яту» (Бут. 3, 15).
Переможений змій, який уособлює зло, ніколи не мав, не має і не буде мати доступу до Mapії. Він не зможе заплямити гріхом Її чистоти і святості, укріпленої привілеєм Непорочного Зачаття, яким Марія була обдарована від початку свого приходу на світ.
Образ Жінки, «одягненої в сонце», який бачимо в Об’явленні св. Йоана (пор. Одкр. 12, 1), схожий на Непорочну в об’явленні Катерини Лябуре. Змій остаточно переможений за допомогою архангела Михаїла, Князя Небесного Війська, який приходить на допомогу: «І повержено дракона великого, змія стародавнього, званого дияволом і сатаною, що зводить вселенну, – повержено на землю, і ангели його з ним повержені» (Одкр. 12, 9).
Марія Посередниця благодатей
Розпростерті руки Діви Марії символізують заступництво, яке маємо через Неї.
Тому Вона обдарована титулом – Марія Посередниця благодатей (лат. Mediatrix).
Св. Катерина Лябуре описуючи об’явлення сказала: «Не можу описати всього, що я відчувала, не можу передати краси цього образу ані блиску проміння. Однак, тоді я зрозуміла, яким важливим є звернення до посередництва Пресвятої Діви. Яка Вона великодушна до всіх, хто до Неї звертається. Скільки ласк отримують ті, що Її просять. Яку велику радість справляє Їй посередництво і роздавання ласк».
Посередництво Марії увиразнює жест Її рук, вони щедро роздають ласки і благодаті, символами яких є проміння, що з них виходять. Пальці Її рук оздоблені перснями, від яких розходиться сяйво, про яке Пречиста Діва казала, що воно «є символом милосердя, яке я дарую тим, хто в мене його просить; камені, які не сяють, – це благодаті, яких люди не просять».
Сама Пречиста Діва говорить так св. Катерині: «Проміння означають ласки, які Я виливаю на тих, хто мене просить», а жест Її рук нагадує відкриті обійми, які готові прийняти кожного, хто звернеться до Неї!
Написи «О Маріє, без гріха зачата, молись за нас, що до Тебе прибігаємо» і 1830
Св. Максиміліан Марія Кольбе (священник, монах-францисканець і мученик, засновник християнського руху «Воїнство Непорочної Діви Марії» , говорив, що ера Непорочної почалась з об’явленням Чудесного медальйона у 1830 році. За ним, у 1854 р., слідувало оголошення Догмату про Непорочне Зачаття, а ще через 4 роки – було об’явлення Матері Божої в Люрді, яке спричинило, що відомості про Догмат Непорочного Зачаття поширились по всьому світу.
Слова заклику «О Маріє, без гріха зачата…» підкреслюють привілей Непорочного Зачаття Марії, який і є передумовою перемоги!
Відома також молитва св. Максиміліана до Непорочної, яка є розширеною молитвою з Медальйона:
«О Маріє, без гріха первородного зачата, молись за нас, що до Тебе прибігаємо, і за тих, що до Тебе не прибігають, за ворогів Церкви і за душі, посвячені Тобі!»
Зворотний Бік:
Реверс медальйона є абсолютно символічний. Центральне місце займає ініціал імені Марії, літера «М». Велика літера «М» – Марія як мати, Посередниця (англ. Mediatrix). Марія в об’явленні представлена як Мати Ісуса і Матір відкупленого людства. Хрест який возвишається над літерою М, можна віднести до біблійного опису розп’яття Ісуса, коли Марія страждала під хрестом зі своїм Сином: «Бачивши Ісус матір і біля неї учня, що стояв, – а його ж любив він, – мовить до матері: «Жінко, ось син твій.» А тоді й до учня мовить: «Ось матір твоя.» І від тієї хвилі учень узяв її до себе» (Йн. 19, 25-27). В цей момент Матір Божа, слухняна слову свого Сина і Господа, взяла усе людство і кожну людину зокрема, під свою опіку.
Символічний знак хреста говорить нам не тільки про те, що Мати Божа терпіла, стоячи під хрестом, але також символізує Відкуплення людства Ісусом. Переплетення М і хреста вказує на тісний зв’язок Марії та Ісуса, що також звертає увагу на Її роль, як Посередниці. Присутність хреста на реверсі також увиразнює основні християнські правди: Втілення Слова і Відкуплення через Воскресіння.
«Часто роздумуй про те, що уся Твоя велич, святість, гідність залежить тільки від виконання Божої волі; решта: слава, багатство, вигоди, робота, навернення, молитви, покути, а навіть мучеництво – поза Божою волею є нічим, марнуванням часу, гріхом. Будь відданий цілком Господу, а будеш щасливий. Тому вивчай Розп’ятого. Стань подібним до нього» (св. Максиміліан Марія Кольбе)
12 зірок – символ Церкви, Нареченої Агнця, збудованої на фундаменті 12 апостолів; або також може бути посиланням на видіння святого апостола Йоана (Одкр. 12, 1): «І знамення велике видно було на небі – жінка, одягнена в сонце, і місяць під стопами її, а на голові її вінець із дванадцяти зірок».
Вінок з 12 зірок прикрашає Жінку, «одягнену у сонце», а обрамлення цим вінком двох сердець, який бачимо на реверсі медальйона, може символізувати повний тріумф Сердець Ісуса і Марії! Полум’я навколо обох сердець – це палаюча любов Ісуса та Марії до людей. Ці два Серця вказують на любов, за яку немає більшої!
Пресвяте Серце Ісусa, огорнуте терновим вінком, говорить про ціну нашого відкуплення, Його страждання і смерть на хресті за гріхи людства.
Непорочне Серце Марії, пронизане мечем, нагадує про подію жертвування Ісуса у Єрусалимському Храмі і пророцтво Симеона: «Ось цей поставлений для падіння й підняття багатьох в Ізраїлі; він буде знаком протиріччя, та й тобі самій меч прошиє душу, щоб відкрились думки багатьох сердець» (Лк. 2, 34-35).
Зіставлення двох сердець може означати також роль Марії як Співвідкупительки. Марія завжди заступається за нас, а ми маємо з довірою до Неї звертатись, щоб стати схожими на Неї, навчитися любити, як Вона, і тоді Її Серце затріумфує в наших серцях!